Plán akcí na květen 2018.pdf (716kb)

Tesco-letáček.pdf (730kb)

18. 5. 2018   Ruské kuželky v Havířově

Počasí nás neodradilo a plni očekávání jsme odjeli do denního stacionáře Santé – Lipová v Havířově, zahrát si ruské kuželky. Tato tradiční venkovní hra se nám moc líbila.

Přestože většina z nás tuto hru hrála poprvé, zvítězili jsme a obsadili první tři místa.

Někteří zde potkali své známé a jiní navázali nová přátelství.

Domluvili jsme se na další návštěvě tentokráte u nás v Karviné a spokojeni odjížděli domů.

Děkujeme za příjemně strávené dopoledne.

15.5.2018   JELI JSME DO HÁJE...

Vydali jsme se na výlet spojený s návštěvou konírny Merko, poblíž Háje u Opavy do malebné vesničky Lhota.

Tam už na nás čekali a jen co jsme vstoupili do ohrady, přiběhla k nám všechna zvířata. Měli jsme možnost nakrmit nejen koně, ale i poníky, kozy, ovce a oslíka.

Každý dostal do ruky náčiní a někteří z nás poprvé zažívali první blízký kontakt s těmito zvířaty. Hřebelcovali jsme, česali, čistili kopyta, ale i stáj, no prostě vše, co bylo potřeba zrovna udělat.

Za odměnu jsme se mohli projet na koních, a kdo nechtěl, mohl lonžovat, což je výcvik, jako je cval a klus, či obrat na pravou či levou stranu.

Byl to opravdu krásný zážitek, na který budeme dlouho vzpomínat.

A než jsme se rozešli domů, tu "těžkou" dřinu jsme spláchli dobře vychlazeným pivečkem. 

 

3. 5. 2018   Čarodějnice

 Ve čtvrtek jsme se konečně dočkali a nervózní košťata k letu nastartovali...

Nadešel ten slavný den, kdy nám byl slet povolen.

Sešli jsme se, pobavili, taky břicha naplnili.

Domů se nám nechtělo…bylo skvěle, veselo.

Ježibaby kamarádky, kroužily vzduchem tam a zpátky.
Šaty měly od sazí, jen trnuly, ať se jim v letu nesrazí.

 

Co k tomu říct víc? Snad jen to, že naše řady čarodějů a čarodějnic se v letošním roce rozšířily o Baby Jagy ze SŠ Praktické Vydmuchov v Karviné. Bylo nám spolu opravdu skvěle a domluvili jsme se, že nebudeme čekat celý další rok, ale brzy něco opět společně spácháme.

27. 4. 2018 Sportovní dopoledne v „Domovince“

Na druhé setkání se seniory do „Domovinky“ SSmH jsme se velmi těšili. Tentokráte bylo domluveno sportovní dopoledne. Vždyť to hudební proběhlo už více než před půl rokem a my s hrůzou zjistili, jak ten čas kvapí. Tehdy jsme si totiž slíbili, že se budeme setkávat pravidelně. No a nyní nastala ta správná doba. Do Havířova jsme si krom dobré nálady vezli i sportovního ducha. Ve stacionáři nás opět mile přivítali a jejich připravené, výborně chutnající pohoštění se prostě nedalo odmítnout...(asi nás chtěli „utáhnout na vařené nudli“...)

Byli jsme zvědaví, v čem se bude soutěžit. Na výběr byly dvě disciplíny – venkovní Ruské kuželky nebo Pétangue (čili koulená) v místnosti. Jelikož venku ještě stále panovalo chladnější počasí a foukal mírný větřík, shodli jsme se na druhé variantě. Turnaj to byl do poslední chvíle hodně napínavý a vítězem se nakonec stala naše Monika. 

Toto však nebylo vůbec podstatné. Celé páteční dopoledne se totiž neslo v pohodové, přátelské, i když soutěžní atmosféře. Naše „mise“ tak splnila svůj účel. Ověřili jsme si, že i my můžeme udělat někoho šťastným, potěšit jej svou přítomností a vyloudit mu nádherný úsměv ve tváři. O humorné chvilky nebyla nouze a byly vidět i slzičky dojetí, když jsme si v závěru našeho setkání společně zanotovali. Již nyní se těšíme na společnou zahradní párty, spojenou s grilováním, ze které pro Vás všechny, naše příznivce, připravíme aktuální mini reportáž...a možná dojde i na ty kuželky!

25.4.2018    TURNAJ V BOCCIE


Náš denní stacionář vyslal team hráčů na VIII. ročník turnaje v Boccie, který se odehrál ve sportovní hale v nedalekém městě Havířov. I když jsme na hřišti strávili bezmála tři hodiny, nadšení a radost ze hry bylo veliké. Všichni naši sportovci se velmi snažili. Odměnou nám bylo hezké deváté místo, pamětní list a bonboniéra.

Cestou zpět jsme se "posilnili" dobrým obědem v místní restauraci. Den plný zážitků si určitě příští rok zopakujeme a každopádně budeme pilně trénovat.​

19. 4. 2018   Den otevřených dveří v MŠ Klíček

Dopoledne jsme navštívili MŠ Klíček u příležitosti Dne otevřených dveří.
Prošli jsme si zařízení školky a v jednotlivých třídách měly děti připravený program plný zpěvu a pohybových aktivit, za který jsme je odměnili nadšeným potleskem.

16. 4. 2018   Muzikoterapie

Dnešní dopoledne bylo bohaté na hudební zážitky propojené s poznáváním exotických nástrojů. Ty jsme také měli možnost si vyzkoušet. Vše bylo doprovázeno přítmím, relaxační náladou a vonnými tyčinkami. Za vůní bylinek a dřeva jsme se vydali do dalekých krajin a pomoci popěvků a libých tónů jsme společně komunikovali beze slov...

29. 3. 2018  Velikonoční jarmark na náměstí v Karviné

Ve čtvrtek na Masarykově náměstí měla Galaxie prodejní stánek. Všem, kteří se zastavili a zakoupili si výrobky našich uživatelů, děkujeme. I tímto jste dali najevo, že naše práce má smysl.

28. 3. 2018   Příprava na Velikonoce

Hodili jsme se "do pohody" a dokonce i na pohyb došlo...prostě, tento den byl hodně, hodně prima!

20. 3. 2018 Zábavné hudební dopoledne

Vystoupení dětí ze Základní a Praktické školy z Havířova Šumbarku nám zpříjemnilo úterní dopoledne. Známé melodie se linuly prostory Galaxie. Energie, která proudila mezi všemi, byla úžasná a nás – diváky doslova zvedla ze židlí. Druhá polovina „koncertu“ tak již měla nové, širší obsazení vystupujících, neboť jsme spontánně vytvořili jedno kompaktní hudební, pěvecké i taneční těleso.

Děkujeme tímto pedagogům i jejich žákům za velmi přátelskou a pohodovou atmosféru. Potvrdilo se tak rčení,...že hudba spojuje...no a my jsme toho živým důkazem...a aby ne! Slíbili jsme si totiž, že se určitě nevidíme naposledy a budeme se rádi setkávat i nadále.

15. 3. 2018   Bowling - La Gondola

Konečně počasí přálo a tak jsme se dohodli, že si půjdeme zahrát bowling. Tentokrát jsme však změnili místo a vyrazili do pizzerie GONDOLA, kde je bokem menší místnost se dvěma dráhami, takže jsme svou hrou nerušili ostatní hosty. Uvelebili jsme se ve velké sedačce, objednali pití a začali hrát. A světe div se, všem se dařilo. A víte proč? Obě dráhy mají vysouvací bočnice, aby koule nezapadla do žlábku! Konečně měli radost i ti, kteří nejsou v této hře až tak zdatní. Celé dvě hodiny jsme se velice dobře bavili a bylo to i tím, že jsme „nakouleli“ spoustu bodů.

7. 3. 2018   Vystoupení hudební skupiny v Galaxii

Dne 7. 3. 2018 k nám do zařízení GALAXIE CENTRUM POMOCI z. ú. zavítal dětský beatový kroužek Písklata – Melodie, který je pod záštitou krajského střediska volného času JUVENTUS.
Představili se nám se známými i méně známými písničkami, zazpívali i něco málo ze své vlastní tvorby.
My v obecenstvu nadšeně tleskali do rytmu a známé písničky jsme si zazpívali společně.
Děkujeme vedoucímu skupiny, panu Šmajslovi a jeho sboru, za jejich ochotu k nám přijít, aby nám zpříjemnili a zpestřili dnešní dopoledne.

16. 2. 2018   3. putování za zajímavostmi Karviné – Muzeum Těšínska – výstavní síň

Navázali jsme na loňskou tradici a tentokráte jsme navštívili výstavu o slezském bardu Petru Bezručovi, která nám připomněla 150. výročí od narození a 60. výročí od úmrtí básníka. Paní průvodkyně poutavě vyprávěla o jeho životě, díle, inspiraci a vazbě na zdejší region.

Poté jsme se plynule přesunuli ke stálé expozici o historii našeho města „Střípky z dějin Karviné“ a můžeme jen konstatovat, že Karviná je dnes moderním městem s bohatou tradicí černouhelného hornictví, městem památek a historických skvostů.

6. 2. 2018  Bubnování s Vincentem

Protože jsou jarní prázdniny, přijel se za námi podívat syn našeho pana ředitele.

Vincentovi je 12 let a už čtvrtým rokem se učí hrát na bubny. Bylo pro nás velkým překvapením, když nám oznámil, že si pro nás na toto téma připravil přednášku.

Své role se zhostil velmi dobře. Dozvěděli jsme se něco o historii, nalezištích, výrobě jednoduchých bubínků i o prvních primitivních tónech. Nechyběly ani informace o jeho začátcích - původně začal hrát na hudební nástroj jménem MARIMBA, protože ještě nedosáhl na pedál.

A jak šel čas, hudba se vyvíjela….

Shlédli jsme několik velmi zajímavých ukázek z youtube, zasoutěžili a nakonec jsme si i společně zabubnovali a zanotovali. A kdo neměl buben, vyťukával rytmus na dřívka, nebo tleskal. Některým se to tak zalíbilo, že si vymysleli i vlastní rytmus.

Však posuďte sami…

2. 2. 2018   I. Zimní olympijské hry v Galaxii

Právě probíhá zimní období, ale pohled z okna nás v tom neutvrzuje...venku panuje jarní počasí. Sedíme všichni společně v Galaxii a diskutujeme u pravidelných ranních zpráv, čteme si novinky z domova i ze světa. Mimo jiné se dozvídáme, že již zanedlouho budou zahájeny XXIII. Zimní olympijské hry, kde můžeme vidět 102 disciplín v patnácti sportovních odvětvích. Daří se nám je překvapivě skoro všechna vyjmenovat, až na pár výjimek. Také si vysvětlujeme cizí pojmy a výrazy sportů, jež neznáme (např. skeleton, curling, short track…) a povídáme si, čím se vyznačují, jaká mají pravidla.

A pak přichází překvapení…

Vlaďka nás všechny vyzývá, ať setrváme na svých místech, odchází a zavírá za sebou dveře. Čekáme, atmosféra je napjatá k prasknutí, vzduch je hustý, že by se dal krájet...a v tom se dveře opět ovírají a za sborového zpěvu slavnostního popěvku vchází do místnosti „delegace“ a ne ledajaká. Po doznění posledního tónu jsme seznámeni se skutečností, že u nás proběhne I. Zimní olympiáda Galaxie. Po tomto okamžiku vchází s pochodní (teď již na pomyslný stadion) předseda olympijského výboru pan Antonio Pomeranch, zapaluje olympijský oheň a pronáší uvítací projev, ve kterém nás všechny nabádá, abychom bojovali čestně ve smyslu fair play. Vyslovuje zahajovací formuli a hry mohou začít. Organizační výbor olympiády nám ještě představuje maskota, kterým je bílý tygr – nemálo podobný naší kočce domácí. Na hrudích se nám vyjímá trikolora a my se rozcházíme na jednotlivá sportoviště, kde probíhá biatlon, curling, lední hokej a paralelní slalom.

Ze všech koutů stadionu, po celou dobu průběhu výše zmíněných disciplin, na nás sálá sportovní duch, nechybí smích, ale i pekelné soustředění na vlastní výkon včetně morální podpory soupeřům. Každému sportovci rozhodčí zapisují na jednotlivých kolbištích body. Po ukončení zápolení je sečtou a my čekáme na vyhlášení výsledků v hlavním olympijském stadionu.

Za zvuku fanfár nastupuje organizační výbor, aby vyhlásil pořadí všech sportovců a rozdal ceny. Tři nejlepší usedají „na bednu“. Následně předseda A. Pomeranch vstupuje na pódium a krátkým projevem děkuje pořadatelské zemi a zve k účasti na příštích hrách. Ty letošní pak slavnostně zakončí vítěz celého dopoledního klání sfouknutím olympijského ohně. Pěvecký sbor zpívá na rozloučenou a odchází s organizačním výborem ze stadionu…

Otvírám oči. Byl to sen?

Dívám se na hruď, kde se hrdě vyjímá připnutá trikolora, v ruce držím popsanou kartičku se svým jménem a v puse mám sladko po čokoládovém bonbonu. To nebyl sen, to mě jen na chvíli přepadla příjemná únava...venku se mezitím zatáhlo a možná bude i sněžit.

Doufáme, že to za týden vyjde i těm našim sportovcům. Budeme jim všichni svorně držet pěsti a sledovat jejich výkony. Přejeme jim, aby se ocitli jako my na „bedně“ a zažili si ten slastný pocit vítězství.

26. 1. 2018   Muzika trochu jinak...

Páteční dopoledne jsme si povídali o hudbě. Kdo co má rád, koho co baví, co poslouchá....a pak jsme se pustili do vlastní tvorby...

12. 1. 2018  Výstava a vědomostní kvíz v Regionální knihovně v Karviné

V pátek 12. 1. 2018 jsme navštívili regionální knihovnu. Využili jsme příležitost prohlédnout si výstavu obrázků zvířat a dozvědět se spoustu nových informací. Společně jsme se pak zúčastnili vědomostního kvízu a nutno dodat, že jsme se při něm patřičně zapotili. Co jsme nevěděli vůbec, jsme našli v knize, ze které původní otázky vzešly.

Inu člověk se učí celý život.

11. 1. 2018  Návštěva u kamarádů v Santé

Dnešního dne jsme se vydali do blízkého Havířova na divadelní představení.

Téma, které si pro nás zdejší klienti a spolupracovníci připravili, nás vrátilo o měsíc zpět do předvánoční nálady. Tak trochu jsme se přiblížili pohádce Anděl Páně.  Hemžilo se to tam čerty a anděly. Hra na kytaru, zpěv a trefně provedené osvětlení doplnili hru o zajímavé efekty. Po představení pro nás bylo nachystáno občerstvení a nechyběla ani družná nálada.  Plni zážitků a motivace jsme se vraceli do Galaxie.

 

5. 1. 2018   Tři králové

Přestože 6. leden je ten správný den pro oslavu sv. Tří králů, rozhodli jsme se, že si tuto příležitost nenecháme ujít a společně s uživateli služby jsme slavili už v pátek 5. 1. 2018. V rámci této akce jsme si připomněli historii tohoto svátku, hromadně jsme se naučili první sloku koledy „ My tři králové“ a také jsme si společně zahráli na koledníky. Nejen, že se toho mnozí z nás spoustu dozvěděli, ale každý si měl možnost vyrobit vlastní papírovou korunu, pomoci dotvořit betlém a na závěr pak i smlsnout koledu v podobě vánočního cukroví.

No uznejte…kdo by odmítnul příležitost, cítit se jako král?